Obsah
Odkaz zmizelých: Židovští obyvatelé jižního Plzeňska
Vstup na akci povolen se zvířaty
Akce je vhodná pro děti
Datum konání: 24. 10. 2024 - 5. 4. 2025 začátek od 17:00
Místo konání: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p.o., Hradiště 1
Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy
Organizátor: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Doba trvání: 162.9 dní
Plné vstupné: 30 Kč
Snížené vstupné: 20 Kč
Společně s nežidovským obyvatelstvem žili Židé v mnoha obcích celého regionu již od 16. nebo 17. století. Přeneseme se tak například do Dolní Lukavice, Blovic, Kasejovic, Merklína, Přeštic, Spáleného Poříčí, Stodu nebo Štěnovic.
Odkaz zmizelých židovských komunit se dnes odráží zejména v dochovaných židovských hřbitovech či synagogách. Výstava se snaží představit i méně viditelný kulturně-společenský odkaz, který může předat mnohé i naší současné společnosti. Většina Židů z jižního Plzeňska byla během druhé světové války zavražděna v nacistických koncentračních táborech. Příběhy obyvatel židovského původu mohou přispět k zvýšení povědomí o zaniklých židovských komunitách v celé České republice. Mezi vystavenými exponáty jsou předměty z muzejních i soukromých sbírek, které připomínají konkrétní osobnosti, ale i náboženský či každodenní život.
Na přípravě výstavy se podílela Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, Židovské muzeum v Praze, Tachovský archivnický a muzejnický spolek (TAMUS), Dům historie Přešticka, Město Kasejovice a řada soukromých subjektů. Výstava je díky spolupráci se Spolkem neslyšících Plzeň, p. s. tlumočena do znakového jazyka.
Pro školní skupiny nabízíme edukační programy zaměřené na tradiční židovské svátky, zvyky a tradice s nimi spojenými, každodennost židovských komunit a na příběhy (ne)obyčejných lidí židovského původu. V rámci doprovodného programu je pak možné navštívit některou z přednášek nebo vybraná místa paměti židovských komunit jižního Plzeňska s historikem Mgr. Michalem Červenkou, autorem výstavy.
Výstava bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 24. 10. v 17:00 v zámecké kapli svatého Ondřeje.
Poslední aktualizace: 1. 10. 2024 10:02